Dünya'nın en uzun meydan muharebesi: Sakarya

23 AĞUSTOS - 13 EYLÜL 1921 TARİHLERİNDE YAŞANANLAR...

Türk ordusu, Sakarya Meydan Muharebesi'yle Kurtuluş Savaşı içinde bulunan en önemli savaşlardan birine giriyordu. Tarih 23 Ağustos 1921'di. Yunanlıların amacı Kütahya-Eskişehir Savaşı'nda olduğu gibi, Türk ordusunun sol kanadını çember içine alarak yok etmek ve Ankara'ya ulaşmaktı. 23 Ağustos 1921'de Türk savunma hattı önünde saldırı düzenine giren Yunanlılar, 24 Ağustos'tan itibaren iki kolordu ile Türk sol kanadına saldırmaya başladılar. 31 Ağustos'ta Yunan ordusunun saldırılarında gerileme görüldü. Yunan ordusu 7 Eylül'den itibaren sol kanattan kuvvetlerini çekmeye başladı. Daha sonra 13 Eylül 1921 tarihinde Sakarya doğusundaki arazi, Yunanlılardan geri alındı.

22 GÜN 22 GECE SÜRDÜ

Ülkemizin bağımsızlık mücadelesindeki en önemli dönüm noktalarından Sakarya Meydan Muharebesi Polatlı'da, Haymana'da, Ankara'da başladı. Ankara, 22 gün 22 gece boyunca süren tarihin sayfalarına sığmayacak destansı bir mücadelenin simgesi oldu. 22 gün ve gece süren bu savaş, 100 km uzunluğunda bir alanda cereyan etti. Yunan ordusu, Ankara'nın 50 km kadar yakınından geri çekildi. Bu savaş dünya tarihinin en uzun ve kanlı meydan muharebesi olarak tarihe geçti.

Kuşkusuz Türk halkının dirayeti ve desteği olmasa ordu belki de bu kadar mücadeleci olamazdı. Tekalif-i Milliye emirleriyle Türk milleti varını yoğunu ortaya koyuyor, orduya destek olmak için elinde avucunda ne varsa veriyordu. Türk halkı savaşta bütün varlığıyla mücadelenin içindeydi. Türk ordusunun Sakarya Meydan Muharebesi'ni kazanması Yunan dış politikalarında da köklü değişikliklere sebep olmuş, Sakarya'dan sonra Yunanlıların "Ankara'nın alınması" ve "Büyük Bizans'ın kurulması" gibi düşleri Sakarya'nın sularına gömülmüş oldu.

ATATÜRK'E GAZİ ÜNVANI VE MAREŞAL RÜTBESİ VERİLDİ

Sakarya zaferinden sonra Başkomutan Mustafa Kemal'e 19 Eylül 1921 tarihinde gazi unvanı ve mareşal rütbesini verildi.

Dünya tarihinin en kanlı savaşlarından, Türk istiklal harbinin dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi'nde 5 bin 713 şehit, 18 bin 480 yaralı, 828 esir ve kayıp verdi Türk ordusu. Muharebe, şanlı ordumuzun büyük zaferiyle sonuçlandı.
 
Üst Alt